current committees & Councils

Committees

If you would like to contact any committee or council chairperson or member, you can email them directly at the address listed, or you can email calvary@calvarytuscaloosa.org and the message will be forwarded to them.

Baptist Foundation Committee
Members: Jimmy Kunz, Steve Richardson, Marion Kellough, Betty Robinson, Bill Gosselin, Rachel Gosselin, John Lovett, Jessica Lovett

Building and Grounds Committee
Jon Lambert, Billy Hatmaker, Wes York, Jackson Wallace, Spencer Fonte, Paul Reed

Bylaws Committee
Chairperson: Tony Smithson, kn4tx@hotmail.com
Members: Debbie Hildreth, Barry Latham, Kym Reddoch

Committee on Committees Committee
Chairperson: Brett Clark, clark007@gmail.com
Members: Brenda Truelove, Mindy Crawford, Trey Johnson, Trent Gooden, Carolyn Wilson, Dan McCormack, Jean Minges, Waldo Carden

Decoration Committee
Chairperson: Jennifer Kunz, bamabeauty30@aol.com
Members: Donna Terry, Jane Richardson, Brenda Randall, Sue Leiser, Beth Haynie, Linda Sellers

Fellowship Committee
Chairperson: Miriam Aycock, msaycock@outlook.com
Members: Nan Rhodes, Beverly Walker, Henrietta Wallace, Tina Evans, Amber Hartley, Candice Carden, Jamie Lambert, Jeanne Burkhalter

Long Range Planning Committee
Chairpersons: Weldon Cole, weldoncole@hotmail.com; Gary Phillips, gphillips@psc1201.com
Members: Cal Chambers, Lucy Sellers, Emily Spiller, Wayne Randall, Stuart Hartley, Shane Henderson

Nominating Committee
Chairperson: Phil Cork
Members: Perry Baggett, Jane Allen, Connie Chambers, Reagen Ikard, Joseph Robinson, Walt Dendy, Thelma Bagley, Cindy Wagner, Marla Junkin

Ordinances Committee
Chairpersons: Jose Stephens, Lynette Stephens
Members: Doug Reynolds, Gwen Reynolds, Glen Womack, Meredith Womack, Michael Bruce, Teressa Bruce, Greg Williams, Tiffany Williams, Patrick Kennedy, Karen Kennedy

Personnel Committee
Chairperson: Lynn McKelvey, lynn@mckelveymechanical.com
Members: Denise Bradberry, Glenda Guyton, Jennifer Schmitt, Jim Sexton, Bill Edwards

Scholarship Committee
Chairperson: Evelyn Sexton, evelynsexton75@gmail.com
Members: Kristin Ware, Amy Troutman, Katie Clark, Nathan Porter, Lisa Smith

Stewardship/Finance Committee
Members: Rick Wagner, Jeremy Haynie, Emy Carlson, Rachel Taylor, Carol DeBell, Karen McCormack, Brandee Tickle, Doug Carroll, Jack Evans

Transportation Committee
Members: Mark Cook, Bill Young, Greg Burroughs, Alyce Spruell, Josh Christian, David Ikard

Bereavement Committee
Chairpersons: Eula Shannon, Cornelia Ryan
Members: Bobbie Houston, Suzanne Branyon, Janet Carlisle, Laura Sue Lary, Delores Cole, Jane Allen, Mary Raney, Billey Youngblood, Dot Ridgway, Jerry Elmore, Glenda Guyton, Nancy McCormack, Janis Smith, Mary Ann Sevedge, Margaret Hannah, Joyce Blackburn, Betty Ann Chambers, Fleta Edwards, Emy Carlson, Penny Williams, Miriam Aycock, Barbara Hatmaker, Renae Jones, Brenda Farmer

Council

Church Clerk
Brenda Farmer

Church Treasurer
Mary Raney, dcr5gc@aol.com

Church Council Chairpersons
Preschool: Linda Gooden, linda.c.gooden@gmail.com; Beth Haynie, uabumblebee@gmail.com
Children: Dawn Fuller, Mindy Crawford
Youth: Emily Spiller, Waldo Carden
College: Ben Wilkin, ben.k.wilkin@gmail.com; Jennifer Schmitt, jgs411@gmail.com
Worship: Glenda Guyton, Becky Peeples
Senior Adult: Mary Raney, dcr5gc@aol.com
Missions: Jim Sexton